
Сайт учителя англійської мови
Запорожчук
Ганни Миколаївни
Клас: 5
Урок : 38
Тема. Опис зовнішності за картиною.
Зовнішність, характер. Проектна робота
Мета: активізувати навички вживання вивчених лексичних одиниць по темі в
усному та писемному мовленні;
удосконалювати навички аудіювання та читання;
тренувати у вживанні граматичних структур have got/has got;
навчати описувати зовнішність за картинкою;
розвивати комунікативні здібності учнів, мовну здогадку та увагу;
виховувати інтерес до вивчення англійської мови.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: CLICK ON 1 (Student’s Book, Workbook Student’s), аудіо
запис (діалог, пісня «If you are happy …»), магнітофон, тематичні
картинки для лексики, картинки з віршами, роздатковий
матеріал з текстом для читання, граматична таблиця
“Have/has got”, плакат “Happy Birthday”, презентація до уроку.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.Привітання.
2. Уведення в іншомовну атмосферу.
1) Rhyme
Point to the window Yes, we can.
Point to the door Listen to me one,
Point to the ceiling Listen to me two,
Point to the floor. Listen to me three.
Clap your hands together Can you hear me?
One, two, three Yes, we can.
Now sit down and look at me. Are you glad to see me?
Look at me one, Yes, we are glad to see you.
Look at me two, Then smile to me.
Look at me three. Thank you.
Can you see me?
2) Poem “Mr. Pratt”
(with a picture (slide 2))
Mr. Pratt is very fat.
Mr. Lynn is very thin.
Mr. Hall is very tall.
Mr. Cort is very short.
Who is fat? Mr. Pratt.
Who is thin? Mr. Lynn.
Who is tall? Mr. Hall.
Who is short? Mr. Cort.
3) Revising the words with pictures and making own sentences (слайд 3-13).
3. Перевірка домашнього завдання.
SB ex.3, p. 29(dialogues)
4.Повідомлення теми та мети уроку
(слайд 1).
The theme of our lesson is ‘Appearance’. Today we
are going to listen to the dialogues, to read the text
and to refresh the using of the verb have got. And
we shall train to describe people.
ІІ. Основна частина уроку.
1.Подання діалогу для аудіювання (SB ex.10, p.28)
1)Етап підготовки до аудіювання (слайд 14)
Match the opposites (blackboard)
Young short
Short dark
Curly old
Blonde slim
Fat long
tall straight
2) Етап аудіювання (аудіо запис СВ 1 № 31, слайд 15)
1 Who is Kate?
A: Has Kate got short
hair?
B: No, she hasn’t. She
has got long hair.
A: Has she got long black
hair?
B: No, Kate has got long
blond hair. It’s beautiful.
2 Who’s Tom?
A: Which man is Tom?
B: He’s the one with
brown hair and a brown beard.
A: Has he got a moustache too?
B: No. Tom doesn’t like moustaches.
A: Oh, yes! Now I can see him.
3 Who’s Alison?
A: Has Alison got brown hair?
B: No. Alison’s hair is blonde.
A: Oh, there are two girls with blond hair. Which one is Alison?
B: She is the one with short blonde hair. Can you see her?
A: Yes! She looks pretty today.
3) Етап перевірки розуміння діалогу (слайд 16).
SB ex.10, p. 28. Listen and tiск the correct boxes.
2. Розвиток навичок граматики та письма.
1)Повторення вживання have/has got (Таблиця на дошці).
2) Тренування у вживанні have/has got(дошка, слайд 17)
Fill in have, haven’t, has, hasn’t (blackboard)
-
I … got a TV, but I… got a computer.
-
Tom … got wrinkles.
-
… you got a brother?
Yes, I …, but I… got a sister.
-
The uncle … got dark curly hair.
-
My granny … got glasses. She can’t see well.
3. Фізкультхвилинка
1. If you’re happy and you know it
clap your hands ( 2 times)
If you’re happy and you know it and your face will surely show it
If you’re happy and you know it clap your hands .
2 . …stamp your feet.
3. … nod your head.
4. …. do all three .
4.Подання тексту для читання (слайд 18).
1)Етап підготовки до читання
(бесіда за картинкою до тексту).
Who can you see in the picture?
What does she look like?
What colour are her eyes?
Is her hair short or long?
2) Етап читання
Read the text and say if the
Hi!
My name is Helen. I am from the USA.
I have got straight dark hair and brown eyes. I am tall and slim. Friends call me Smiler. It is not my real name. It is my nickname. They call me Smiler because I am kind and friendly.
I have got a family. There are three children in my family : two brothers,
Bill and Tom, and me. I have got two pets, too. They are dogs. They are called
Rex and Blacky. I walk and feed them.
Have you got a pet?
Please write me about your family and your pets.
Love, Helen.
3) Етап перевірки прочитаного тексту
True or false
-
Helen is from Canada.
-
She has got straight blonde hair.
-
Her eyes are brown.
-
She is tall and fat.
-
Helen has not got a nickname.
-
She is friendly.
-
There are tree children in her family.
-
Helen has two sisters.
-
Rex and Blacky are cats.
5.Розвиток усного мовлення. Опис зовнішності за картиною, використовуючи схему на дошці та плакат «Happy Birthday» (слайд 19-20).
Дошка
Describe one of the person using a picture “Happy Birthday” and sentences on the board.
-
This is … .
-
He /She is … (young/middle aged/old).
-
He /She is … (tall/of medium height/short).
-
He /She has got … (long/short/dark/blond(e)/grey/red) hair.
-
His/ Her hair is … (straight/curly/wavy).
-
His/ Her eyes are … (blue, green … ).
-
He / She is … (kind, friendly, clever, shy, funny…).
6. Проектна робота (SB p.129)
1. Answer the questions
1) Picture 1. What is the
woman’s name?
2) What is her job?
3) Is she tall or short?
4) What sort of hair has
she got?
5) What colour eyes has
she got?
What is she like?
ІІІ. Заключна частина уроку
1.Домашнє завдання.
SB Project Work p. 129 (to end
in a written form);
WB Ex.4, p. 13.
2.Підсумки. Оцінювання.






















